Po

Oddlužení manželů přináší jistá úskalí

rodina-01.jpg

Proto, aby bylo povoleno oddlužení manželů a byl oddlužen jejich společný majetek, musí podat insolvenční návrh a žádost o oddlužení každý za sebe. Ve skutečnosti však často podá návrh jen jeden z nich.

Oddlužení manželů

Podá-li žádost o oddlužení pouze jeden z manželů, je to velice nevýhodné. Mají-li manželé závazky a majetek pouze ze společného jmění manželů, k jejich oddlužení nedojde. Věřitelé nemohou uplatňovat pohledávky společného jmění manželů po obou manželích, ale pouze po tom, kdo návrh podal. Po pěti letech může dojít k tomu, že i přesto doposud nebude SJM oddluženo. Může také dojít k situaci, že jeden z manželů je v insolvenčním řízení a na druhého jsou vedeny exekuce. Pokud jeden z manželů není v insolvenčním řízení a nepodal žádost o oddlužení, nadále odpovídá za všechny závazky. Často se také stává, že při podání žádosti o oddlužení a insolvenční řízení podají návrh oba manželé. Věřitelé se přihlásí ke každé z pohledávek ke každému návrhu zvlášť a při jejich schválení jsou jejich pohledávky placeny z obou oddlužení.

Při oddlužení fyzické osoby musíte uhradit i náklady insolvenčního správce

Podali jste si návrh na oddlužení fyzické osoby? Insolvenční soud vám může stanovit zálohu, ze které uhradíte hotové výdaje a odměnu pro insolvenčního správce. Méně nákladné je oddlužení manželů. Ti jsou bráni jako jedna osoba a mají jen jednoho insolvenčního správce, pokud si požádají o spojení svých návrhů na oddlužení a insolvenční řízení. Soud vám může udělit zálohu třeba ve výši 50 000 korun a je potřeba s touto alternativou počítat. Nezapomeňte, že při podávání návrhu na oddlužení fyzické osoby a insolvenční řízení musíte doložit všechny podstatné dokumenty, aby vám byl návrh schválen. Pokud je zamítnut i přesto musíte zaplatit soudem stanovenou zálohu a váš majetek může být zpeněžen v konkurzní podstatě. 

 

Sdílej článek
na Facebooku

TIP: Rychlá půjčka

10:49 Dagmar napsala vzkaz pro Alexandra Pospíšila
19:28 Ilona napsala vzkaz pro Jaromíra Jágra
20:34 Jiřina napsala vzkaz pro Miroslava Kadeřávka
19:22 Stanislava napsala vzkaz pro Alexandra Schwarzenbergera
9:23 Jana napsala vzkaz pro Petra Čápa
Internetové stránky používají soubory cookie. Použitím této stránky souhlasíte s pravidly používání cookie. Více informací zde.