Čt

Jak dlouho může trvat oddlužení?

oddluzeni09.jpg
foto: Shutterstock

Mluvíme-li o oddlužení, máme na mysli zákonný proces, při kterém jsou eliminovány naše dluhy. Na co bychom při jeho popisu neměli zapomínat, to je délka toho, kdy budeme dluhy takto řešit.

Primárně se může délka odvíjet podle naší schopnosti splácet. Pokud si požádáme třeba o oddlužení manželů, kdy jsou dluhy poměrně nízké, můžeme je mít uhrazeny třeba za pár měsíců, nebo i let. Jakmile už nic nedlužíme, soud definitivně celý proces oddlužení nemovitosti nebo osoby ukončí a my tak žijeme běžný život, jako předtím. Ne vždy to ale může jít takto hladce a rychle.

Nejdéle může oddlužení trvat pět let

Zákon však myslí i na nejdelší možnou lhůtu, po kterou lze naše závazky splácet. Ta je stanovena na celých 5 let. Déle to zkrátka možné není. A to mimo jiné i proto, aby bylo pro dlužníky motivující zvolit právě cestu oddlužení. Dané podmínky platí jak pro fyzické osoby zaměstnané, tak i v situaci, kdy je vyžadováno oddlužení OSVČ. Samozřejmě i tuto dobu lze ukončit dříve. I když je naplánovaný splátkový kalendář, jsou možné i splátky mimořádné. Můžete tak své dluhy umořit dříve a tak soud také vše předčasně ukončí. Peníze navíc lze mnohdy získat třeba prodejem vlastního majetku.

Co když oddlužení fyzické osoby končí?

Pokud končí cestou, kdy máme uhrazeny všechny dluhy, vstupujeme do života opět jako osoba, která je čistě bez dluhů. Není to ale jediná možnost, která existuje. Je také situace, kdy si požádáme o konkrétní oddlužení fyzické osoby, ale během pěti let nezvládneme naše závazky vyřešit. Co v takovém případě? I v tomto případě dojde k ukončení a zbývající závazky nám jsou definitivně odpuštěny. Kolik to může být přesně, to spočítá třeba oddlužení kalkulačka. My však musíme připomenout, že aktuálně to může být až 70 procent všech našich dluhů. Nám tak může stačit zaplatit jenom necelou třetinu.

Sdílej článek
na Facebooku

TIP: Rychlá půjčka

10:49 Dagmar napsala vzkaz pro Alexandra Pospíšila
19:28 Ilona napsala vzkaz pro Jaromíra Jágra
20:34 Jiřina napsala vzkaz pro Miroslava Kadeřávka
19:22 Stanislava napsala vzkaz pro Alexandra Schwarzenbergera
9:23 Jana napsala vzkaz pro Petra Čápa
Internetové stránky používají soubory cookie. Použitím této stránky souhlasíte s pravidly používání cookie. Více informací zde.